Internationella spelare i svenska SHL

I den Svenska Hockeyligan kan vi idag se spelare från en mängd olika nationaliteter. Det är fortfarande Sverige som är starkast representerat i vår inhemska högstaliga, men samtidigt hittar vi spelare från såväl Europa som Nordamerika.

Det är främst nationer som har egna framgångsrika ligor som finns representerade, där det kan hända att spelare väljer att sticka ut från mängden och pröva sina vingar utomlands. Men det finns också länder som väljer SHL för att få spela på en större is än man kunnat göra i sitt hemland.

Ett annat sätt att få äntra en större typ av is är att få spela för landslaget, något som flera av våra internationella SHL-spelare gör med jämna mellanrum. Nedan ser du en sammanställning av vilka nationer som just nu finns representerade i ligan:

Nationaliteter för SHL-spelare säsongen 2023/2024

  1. Sverige – 260 spelare
  2. Finland – 33 spelare
  3. Kanada – 24 spelare
  4. USA – 14 spelare
  5. Tjeckien – 10 spelare
  6. Danmark – 7 spelare
  7. Norge – 4 spelare
  8. Slovakien och Lettland – 3 spelare
  9. Schweiz, Litauen, Ungern och Tyskland – 1 spelare

En av de nationer som endast representeras av en spelare är Tyskland, där vi har centern Tobias Rieder som spelar för Växjö Lakers. 31-åringen kom till svenska klubben till säsongen 2021/2022 efter att ha spenderat över tio år i Nordamerika. När det kommer till lag i Tyskland har han representerat Landshut under ungdomstiden, samt att han spelade för klubbens A-lag innan han flyttade till Kanada.

När “eishockey WM 2024” som det heter i hemlandet, drar igång i maj är det inte helt omöjligt att vi får se Rieder i truppen. Vid tidigare säsonger där hans klubb inte nått slutspel har han istället valt att fortsätta säsongen med landslaget, där VM 2021 bland annat finns med på CV:t. Tyskland återfinns i samma grupp som Sverige och USA, där vi kan få se några av Tobias Reeders lagkamrater från Växjö Lakers i motståndarnas bås.

Det tyska herrlandslaget i ishockey är på stark framfart och kunde under 2023 års världsmästerskap nå hela vägen till VM-final mot Kanada. Här tog laget hem sin allra första medalj i sammanhanget. Detta gör att intresset för turneringen är extra stort på hemmaplan.